Únor 2007

Přední končetiny

26. února 2007 v 13:00 | Hryzalka |  Anatomie křečka
Přední končetiny křečkovi slouží k vyprazdňování lícních toreb, k hrabání (buď jen tak v kleci nebo si stavějí nory v přírodě) k udržování čistoty svého kožíšku a dokáží si jimi šikovně držet potravu a vše co chtějí hryzat.
Na předních končetinách jsou 4 prsty a jeden zakrnělý palec, na zadních pak 5 normálních prstů. Na rovném povrchu se křeček dokáže pohybovat neobyčejně rychle.
Na téhle fotce jsou pacičky dobře vydět. Toto jsem vyfotila když se Hryzalka rozčilovala že si hraju s Čertíkem. :o)
Křečkům lezení směrem nahoru nedělá potíže, ale směrem dolů je to pro ně většinou nepřekonatelná překážka. Když nevědí, co dál, pustí se a spadnou. Z výšky stolu si už ale mohou přivodit vážná zranění.
Křečci mají velmi malou kostru která je ve velkém nepoměru k jejich robustnímu tělu. Proto jsou tak náchylní ke zlomeninám. Na víc mají krátké nožičky, takže při pádu nemůžou náraz zmírnit dostatečným odpružením.

Žaludek

22. února 2007 v 13:00 | Hryzalka |  Anatomie křečka
Křeček má jeden předžaludek, v kterém se pazřená potrava zvlhčí a jeden žláznatý žaludek, ve kterém se potrava trávý za pomoci enzymů. U křečků je stejně jako u jiných hlodavců střevní mikroflóra velice citlivá na antibiotika.
Sice se tento obrázek vůbec k tématu žaludek a střeva nehodí, ale bez obrázku by to asi nebylo ono. :o)

Zuby

20. února 2007 v 13:00 | Hryzalka |  Anatomie křečka
Křeček má v tlamičce celkem 16 zubů. Křeček má jen řezáky a stoličky. 4 řezáky mají otevřený kořenový kanálek, takže neustále dorůstají. Při nedostatečném ohlodávání (například při nedostatku materiálu k ohlodávání) jsou řezáky příliš dlouhé. To má za následek, že křeček není schopen tlamičku pořádně zavřít. V takovém případě musí zasáhnout zvěrolékař. Na stoličkách jsou umístěny dvě řady malých výčnělků, které slouží ke snazšímu žvýkání.
Muže se stát, že křečkovi rostou zuby křivě....V takovýchto případech se musí pravidelně jezdit ke zvěrolékaři, aby křečkovi zuby zkrátil

Lícní torby

16. února 2007 v 13:00 | Hryzalka |  Anatomie křečka
Lícní torby jsou pro křečka tipické. Bez nich by nemohl křečkovat. Lícní torby sahají od rozštěpených rtů až po zadní končetiny. Jsou pokryté suchými a hrubými štětinami, které zajišťují , aby potrava nesklouzla do ústní dutiny a aby z tlamy nevypadávala. Lícní torby jsou také neuvěřitelně roztažitelné. Celkový obsah lícních toreb může vážit až 20g. Aby si křeček mohl vyprázdnit lícní torby, masíruje si je předíma končetinama spěrem k ústnímu otvoru.
Křeček v torbách nosí nejen potravu, ale i materiál na stavbu hnízda. Proto se vám může někdy zdát, že váš křeček materiál žere.

Hmat

14. února 2007 v 13:00 Křečkovy smysly
Také hmatové vousy, které má křeček umístěné v obličejové části, po stranách těla a na končetinách, slouží křečkovi k orientaci ve svém okolí a v úplné tmě. Hmatové vousy křečka upozorňují na překážky které mu stojí v cestě a také díky nim pozná jestli je pro něj nějaká chodbička dost široká. Je to možné díky velkému množství nervovývh spojů na kořenech hmatových vousů , což také v konbinaci s výborným čichem umožňuje křečkovy, aby dosáhl jistě a rychle svého cíle i v naprosté tmě.
Na obrázku jsou hmatové vousy docela dobře vidět.

Jaký druh křečka máte?

12. února 2007 v 13:00 | Hryzalka |  Ankety
Pro více informací o druhách křečků se můžete podívat do rubriky DRUHY KŘEČKŮ.
To je džungaráček Vikinka. Omlouvá se za kvalitu téhle fotky. Je to jedna z nejstarších fotek co na tomhle blogu jsou a je to focené mobilem.

Čich

9. února 2007 v 18:12 Křečkovy smysly
Křeček se orientuje hlavně podle pachů, takže je pro něj čich velice důležitý. Potravu dokáže zavětřit i na velmi dlouhou vzdálenost. Pomocí pachových signálů, které vypouští mazovými žlázami umístěnými ve slabinách, se za tmy velmi snadno orientuje ve svém revíru a zároveň jimi signalizuje, že na toto území má jasný nárok a jen tak sem nikoho nepustí. Křečíci mají tyto žlázy na břišní straně a proto se nazývají žlázami ventrálními.
Tohle je moc legrační fotka na které jsou dva pískomilové(Jimmi a Mia), jeden křeček džungarský(Sam) a křeček zlatý saténový(Hryzalka). No a ti pískomilové se se Samíkem snesou úplně v pohodě :o)
Stejně jako mi dokážeme pomocí zraku něco spatřit, i křeček si vytváří ve své mysli jakýsi pachový obraz a podle něj pozná, jestli se jedná o nepřítele, jiného křečka atd.. Rodinné příbuzné může křeček poznat podle rodového pachu, což může při nečekaném setkání změnit jeho chování z agresivního na přátelské. Pachovými stopami také vyjadřují ochotu k páření.
Křeček rozpozná i lidi podle jejich individuálního pachu. Pokud ho překryjete silným parfémem nebo tabákovým kouřem, můžete křečka pěkně zmást.

Sluch

8. února 2007 v 13:00 Křečkovy smysly
Sluch má křeček velmi dobře vyvinutý. Jeho pohyblivé uši dokáží zachytit dokonce i zvuky, které už patří do pásma ultra zvuků. Pomocí ultrazvuků se také dorozumívají mezi sebou a se svými mláďaty. Například křeččí máma je schopna rozeznat i z velké vzdálenosti nářek svých mláďat. Sluch je důležitý k zpozorování blížícího se nepřítele. Křeček dokáže dokonce rozlišovat lidské hlasy, proto je při ochočování důležité na křečka neustále mluvit klidným hlasem (třeba jako já na mých videích, která najdete ZDE)

Zrak

4. února 2007 v 9:35 | Hryzalka |  Křečkovy smysly
Křeček je noční živočich a proto nemá zrak moc dobrý. Ve srovnání s člověkem ho nemá moc vyvinutý. Barvy a přesné obrysy zřejmě nevidí, ale díky vystupujícím očím a jejich bočnímu umístění má křeček větší zorné pole. Jinak je ale (z našeho pohledu) krátkozraký, protože jen stěží dokáže rozeznat přesné obrysy na vzdálenost 1 metru. Pohyb nepřítele však dokáže zachytit i z větší vzdálenosti. Při denním světle je křeček skoro slepý. Jeho velké oči se však dokáží dobře vyrovnat i se šerem a i za slabého světla jsou křečci schopni rozeznat pohyb a některé obrysy. Křečci mají špatně vyvinuté trojrozměrné vidění, což se projevuje při rozpoznávání výšky a hloubky.