Červenec 2007

Zoologické zařezení křečka

31. července 2007 v 13:34 | Hryzalka |  Druhy křečků
Ze spousty druhů, které se ve volné přírodě vyskytují, se do domácnoctí dostaly především čtyři základní. Jsou běžně k dostání ve většině zverimexů a podrobně popsány v odbormé literatuře (Na tomto blogu taky). V rámci zoologického systému zařazujeme křečka následovně:
Řád: hlodavci(Rodentia)
Podřád: veverkočelistní (Sciurognathi)
Čeleď: křečkovití (Cricetidae)
Podčeleď: křečci praví (Cricetinae)
Rody: křeček (Mesocricetus), křečík (Cricetulus, Phodopus)
Druhy: křeček zlatý (Mesocricetus auratus), křečík šedý (Cricetulus migratorius), křečík čínský (Cricetulus barabensis nebo griseus), křečík džungarský (Phodopus sungorus) a křečík Roborowského (Phodopus roborowskii)

Video-Další pokus o natočení mláděte

31. července 2007 v 12:32 | Hryzalka |  Videa mých křečků
Tohle je točené 30.7. Pokusila jsem se o5 natočit Hryzalky mládě. Je tam pár pěkných záběrů s Hryzalkou. Někdy ke konci jsem se snažila vylákat Hryzalku nahoru, aby bych mohla natočit to mládě, ale Hryzalka vždycky letěla zase dolů :o) A když jsem si řekla že bude nejjednoduší ji vyndat tak se to vyplo, protože byla plná paměťovka. No musim se s těma videama trochu krotit, protože mám pro vás připravená další tři :o)))

Video-Hryzalka a mládě

30. července 2007 v 17:25 | Hryzalka |  Videa mých křečků
Takže je tady další video. Tentokrát tam není Ferda. Chtěla jsem sem dát jiný, lepší, víc osvětlený ale bylo moc dlouhý. Takže natáčila jsem Hryzalku a její mládě. Potom tam přišla moje sestra a kecala tam něco o tréninku :o) . Po chvíli Hryzalka vylezla z klece a já jsem jí potom chytila a dala do klece za miminkem a ona si začala upravovat hnízdečko. vypadá to roztomile. Jo a potom je tam takovej divnej zvuk. Zní to jako... no nebudu rozebírat jak to znělo. Tan zvuk udělala židle. :o)) A to celý video je trochu dorůžova. Nevim proč, ale na tom videu to vipadá jako by jsme měli růžovej koberec, ale při tom je béžovej. Toho jsem si všimla až, když jsem to dala na youtube. No to je zhruba všechno.

Navstevnost 23.7.2007 - 29.7.2007

30. července 2007 v 13:48 | Hryzalka |  Návštěvnost
No a zase návštěvnost :o) No myslim že mi návštěvnost klesla, protože ano jednou nedosáhla 60 a v sobotu byla dokonce jen 29. No to nevadí. Hlavně že sem někdo chodí :o). A tady jí máte:
Pondeli: 57
Utery: 57

Streda: 44
Ctvrtek: 52
Patek: 54
Sobota: 29
Nedele: 44

Celkem: 337
Můj rekord je zatím 65 to bylo 22.7 a celkový rekord mám za 16.7-22.7 A zase přidám nějakou fotografii, kterou jsem fotila v nejbližších dnech-Tentokrát to bude mláďátko, když mu bylo osm dní. Takže to bylo před dvěma dny :o)
(Tentokrát bych chtěla upozornit na opravené a předělané články- O Viki je TADY, o Hryzalce TADY a o Čertovi TADY. Před pár týdny jsem opravila i články v rubrice, kterou najdete ZDE. Právě totiž probíhá pomalá "rekonstrukce" článků tohoto blogu. Takže vám vždycky napíšu do návštěvnosti co je opravené)

Křeček jako domácí zvíře

29. července 2007 v 12:44 | Hryzalka |  Původ křečků
Stejně jako většina malých hlodavců, kteří jsou dnes domácími zvířaty, byl i křeček původně využíván jako pokusné zvíře. Bezproblémové rozmnožování, čilý způsob života, legrační vzhled, ale současně i absence jakýchkoli ochranářských požadavků, to byly požadavky, díky nimž se později z křečka stalo domácí zvíře rozšířené po celém světě.
To platí hlavně pro křečka syrského. Jakým způsobem se k nám dostal, to se ví velice přesně. Poprvé byl popsán přírodovědcem Georgem R. Waterhausem roku 1839. V roce 1930 se doktoru Israeli Aharonimu podařilo objevit ve 2,5m hluboké noře samičku křečka zlatého s 12 mláďaty. Svůj podivuhodný nález si odnesl s sebou na univerzotu v Jeruzalémě. I když přepravu a život v zajetí přežila jen tři mláďata, podařilo se mu do jednoho roku vychovat dalších 300 potomků. A právě z těchto křečků pocházejí všichni křečci zlatí chvaní u lidí. Právě proto se u křečků zlatých oběvilo tolik barevných mutací. V roce 1938 byli křečci poprvé převezeni do Ameriky na pozorování a pokusné účely. V Československu se objevili až po druhé světové válce.
Křečík čínský byl také nejdříve používán jako pokusné zvíře a až později se stal domácím zvířetem.
Křečík džungarský a Roborowského byli oblíbeným suvenýrem z dálných cest a díky svým rozmnožovacím schopnostem se rovněž začali brzy objevovat v obchodech se zvířaty.

Další video s Hryzalkou Ferdou a jejich potomkem

28. července 2007 v 19:05 | Hryzalka |  Videa mých křečků
Tohle je moje druhé video. Myslím že je o něco lepší než to první. Ja na něm nejdřív Hryzalka jak "sedí na hnízdě" a mezi tím je i Ferda a potom Ferda skočí šipku z patra(to je jenom slyšet) a hned potom je záběr na Ferdu. Potom Ferda udělá další svojí oblíbenou šipku (ta už je vidět) a potom je tam zase spousta docela zajímavých záběrů Na digitálu bylo i vidět trošku mládě v hnízdě. bylo tam trochu vydět černej flek, který se trochu pohybuje.

Problémy s lícnímy torbami

28. července 2007 v 18:53 | Hryzalka |  Křeččí nemoce, infekce apod.
Většinou se jedná o jejich ucpání nebo zanícení.
Jak to poznat: Křeček nežere a ubývá na váze. Můžete to poznat taky tak že skřípe zubama nebo slintá
Příčina: Příliš velký podíl cukru ve stravě, infekce nebo poranění k nimž dochází, když se křeček např. protahuje úzkým ptvorem a do kůže lícních toreb se mu zabodávají špičatá zrnka. Křeček pak nemůže částečně nebo zcela vyprázdnit lícní torby.
Jak můžeš svému křečkovi pomoci: Nemocného křečka pak musí rychle ošetřit a prohlédnout veterinář

Moje první video.

26. července 2007 v 12:31 | Hryzalka |  Videa mých křečků
Je to moje první video, takže se omlouvám za nedostatky. Je moc tmavé, ale křečci se dají pořádně natáčet jenom večer a to je tma a pokojové světlo mi moc nepomůže. Snad se časem má videa zlepší. Už mám pro vás připravené další a myslím že nebude tak tmavé, ale to nevim jistě, protože v počítači to vipadá jinak než na digitálu. Tak doufám že vám tohle bude prozatím stačit :o) Jo a těch mejch blbech keců si nevšímejte. :o)

Návštěvnost za 16.7.2007 - 22.7.2007

23. července 2007 v 10:02 | Hryzalka |  Návštěvnost
Tak je tu další návštěvnost. Tentokrát nemám nikde nulu :o) a řekla bych že mi návštěvnost zase o něco málo stoupla.
Pondeli: 61
Utery: 53
Streda: 42
Ctvrtek: 42
Patek: 57
Sobota: 38
Nedele: 65

Celkem: 358
Zajímavé je že většinou je nad nebo pod datem s největší návštěvností i datum s nejmenším. :o)
(Tohle je Hryzalka den po porodu na její mládě se můžete podívat SEM. A ještě bych se vás ráda zeptala jestli by jste tady chtěli nějaká videa mých křečků.)

Hryzalka má mládě

20. července 2007 v 21:34 | Hryzalka |  Novinky
Dnes odpoledne Hryzalka porodila. Měla rodit už v úterý nebo ve středu. Narodilo se jenom jedno. No jinak jsem ráda. Myslím že jedno je lepší než třeba deset a jestli neseženu někoho, kdo by ho chtěl tak si ho asi nechám. Mám kamarádku která by ho chtěla, ale ještě musíme přemluvit její rodiče. Jinak klec má a velkou a všechno ostatní taky. Uvidíme jak to všechno dopadne budu sem průběžně psát.
Mláďátko druhý den:
Mláďátko třetí den:
Mláďátko čtvrtý den: čtvrtý den se mi bhužel nopodařilo pořídit ani jednu fotku mláďátka.
Mláďátko pátý den:
Mláďátko šestý den:
Mláďátko sedmý den:
Mláďátko osmý den:
Mláďátko devátý den:
Mláďátko desátý den:
Mláďátko jedenáctý den:
Mláďátko dvanáctý den:
Mláďátko třináctý den:
Mláďátko čtrnáctý den: (bylo pojmenováno Lupínek)
Lupínek patnáctý den:
Lupínek šestnáctý den: 16 den jsem nefotila, protože už Lupínek neroste tak rychle.
Lupínek sedumnáctý den:(i s hryzalkou :o) )
Lupínek osmnáctý den: osmnáctý den jsem opět vynechala
Lupínek devatenáctý den:
Později dodám další fotografie. A omlouvám se za kvalitu těch prvních fotografií s mláďátkem ono se to totiž špatně fotilo a bylo na to málo času, protože Hryzalka vždycky po pár vteřinách zase vrátila.

Návštěvnost za 9.7.2007 - 15.7.2007

19. července 2007 v 20:18 | Hryzalka |  Návštěvnost
Tak jak jste si asi všimli tenhle blog je zaregistrovaný v toptistu. Takže sem budu každý týden psát návštěvnost. Zaregistrovala jsem se až ve čtvrtek takže se nedivte že mám pondělí až strědu nulovou.
Pondeli: 0
Utery: 0
Streda: 0
Ctvrtek: 44
Patek: 51
Sobota: 39
Nedele: 46

Celkem: 180
Nevim jak vy, ale mě připadá tahle návštěvnost docela dobrá. Hlavně oproti mému druhému blogu tam se to pohybuje okolo deseti :o)
(Jen pro informaci: každou chvíli čekám malá křečátka od Hryzalky. Ještě nejsou, ale už měli včera bejt Hryzalka si dává teda načas. Doufám že fakt budou, ale asi jo, protože Hryzalka ještě nikdy nebyla tak tlustá jako teď)

Značkování pachovými stopami

17. července 2007 v 20:13 | Hryzalka |  Činnosti typické pro křečka
Křečci si značkují hranice svého revíru. Když je budete pozorovat, bude to vypadat jako kdyby se otírali. Křečci značkují jen málo kdy močí. Většinou se třou svou břišní mazovou žlázou a tříslovými mazovými žlázami o důležité předměty a místa. Křečíci na bocích mazové žlázy nemají. Místo nich mají tzv.ventrální žlázy umístěné na břiše.
Každý den si křeček ověřuje, jestli se do jejich teritoria neodvážil nějaký vetřelec.
Můj Ferdík má občas (většinou, když je Hryzalka v říji) dobře viditelné mazové žlázy. Bohužel jsem ho ještě nikdy tak nevyfotila.

Budování nor

16. července 2007 v 21:52 Činnosti typické pro křečka
Křečci si dokáží vybudovat ve svých komůrkách přímo umělecké pelíšky. Vyslelou je senem, slámou, trávou, lístky a měkkým papírem, který nejdříve roztrhají na malé kousíčky a potom ho zabudují. Křečci chovaní doma mají většinou domečky vyrobené ze dřeva, z pastu a podobně, ale i tak si svůj domeček pečlivě vyslélají. Můžete jim poskytnout papír, kapesníčky toaletní papír(ten používám já a moji křečci ho milují), seno a slámu a nebo mu můžete koupit třeba speciální výstelkovou tkaninu. Nedoporučuji syntetickou vatu ta totiž může zanést křečkovi lícní torby.
Mému křečkovi Viki jsem jeden čas dělala to, že jsem hodně naplnila akvárium podestýlkou (tak do půlky), domeček jsem jí tam nedala a jinak tam měla všechno normální. Ona si potom udělala hnízdečko v té podestýlce a tam spala. Bylo to legrační, když jste otevřeli akvárium a nevěděli jste odkud se vynoří. :o)

Běhání

15. července 2007 v 14:23 | Hryzalka |  Činnosti typické pro křečka
Během si křečci pomáhají udržovat "kondičku". I divoce žijící křečci urazí v noci při obíhání svého revíru a při hledání potravy dlouhé vzdálenosti. Čím větší bude mít tvůj křeček výběh tím více se bude moci vydovádět.
Křečci si mohou docela dobře zaběhat i takovýmto způsobem (přelézání z jedné ruky do druhé). Udržujete tím i svůj a křečkův vzájemný vztah. Může si také zaběhat třeba tak, že před ním budete držet nějakou jeho pochoutku a on za ní bude běhat, ale nesmíte zapomenout mu ji potom dát jinak už by příště třeba za tou dobrotou neběhal. Dá se toho vymyslet hodně, ale nejlepší je klasický způsob, kdy křeček normálně běhá v běhacím kolečku. Tam může běhat kdy si vzpomene a jak dlouho bude chtít. Kdyby křeček neměl šanci pořádně si zaběhat nudil by se a hlavně by ztloust a to může vést, až ke zdravotním problémům.

Šplhání

14. července 2007 v 16:33 | Hryzalka |  Činnosti typické pro křečka
Výborně šplhat neumějí všichni křečci. Mláďata a křečíci se ve šplhu někdy vyžívají, ale i dospělí zástupci středních křečků dokáží překvapit tím, jak umějí šplhat. Opravdoví horolezci jsou křečíci čínští, jejichž těla jsou k této činnosti lépe uspůsobena.
Tady na té fotce jeHryzalka dokonce březí, alenení to na ní moc vidět
Křečci umějí výborně šplhat nahoru, ale dolů je to už horší. Většinou se jen tak pustí nebo skočí dolů.
Jeden můj křeček na to dokonce doplatil. Jmenoval se Miki a byl to křečík džungarský. Neustále lezl po kleci tak, že měl bříško směrem nahoru. Moc ho to bavilo a bylo pěkné ho pozorovat, ale jakmile chtěl dolů, postupně se pustil třema tlapkama tak, že se držel jenom za jednu packu a potom se pustil úplně. Většinou spadl z výšky jen pár centymetrů, ale občas spadl o celé patro níž a jednou se takhle pustil a spadl o patro níž a jak padal praštil se o kousek patra. To mu bylo osudným. Doplazil se do domečku a chvíli na to umřel. :o( A proto si radši dávejte na své křečky pozor. Já jsem se potom bála o svoje další křečky vždycky, když takhle lezli. Už se mi to moc nelíbilo, protože jsem pořád myslela na to, aby si něco neudělali, ale teď už je to v pohodě moji současní křečci tolik nešplhají a jsou větší, takže by jim pád tolik nevadil.

Hrabání

14. července 2007 v 10:14 | Hryzalka |  Činnosti typické pro křečka
Hrabání je jedna z nejoblíbenějších činností křečka. Křečci si pomocí svých hbitých předních tlapek vybudují podzemní stavby, kdy mohou v teple a v bezpečí strávit zimu. I při chovu křeka jako domácího zvířete je třeba mít tuto přirozenou potřebu hrabat na zřeteli. Křeček totiž hrabe velmi rád i v kleci, takže se nesmíte divit že bude trochu podestýlky i kolem klece. Při koupě kleci by jste si měli tuto činnost uvědomit a koupit křečkovi klec která má spodní vanu vysokou aspoň 8 cm. Křeček bude i tak trochu podestýlku vyhazovat, ale aspoň se vám nestane to, že vám druhý den po vyčistění klece zůstane půlka podestýlky venku. Ale zase by neměla být spodní vana moc vysoká maximálně 10 cm. Křečci mají totiž rádi přehled o tom co se kolem něj děje a na to potřebuje výhled.

Hlodání

13. července 2007 v 15:24 | Hryzalka |  Činnosti typické pro křečka
Hlodání je také typický způsob křečkova chování. No křečci patří přece k hlodavcům. Kdyby jim chyběl materiál k ohlodávání nedokázali by si dostatečně obrousit své neustále dorůstající řezáky. Proto by křeček měl mít v kleci pořád nějaké větvičky nebo aspoň psí suchar. Kdyby neměl nic na ohlodávání a žezáky by mu dorostly tak, že by už nemohl přijímat potravu musel by ihned ke zvěrolékaři, který by mu je zkrátil.
Někdy se může stát, že křeček bude ohlodávat mřížky v kleci. Je to důsledek stereotypu. Při okusování mříží si křečka ani nemusíte všimnout. Poznáte to teprve, až si všimnete ohlodané mřížky, která je okousaná tak, že z ní slezla už všechna barva. Příčiny takového chování je dlouhá chvíle ve věčně zavřené kleci, málo předmětů a špatně vybavená klec. Také se tak může chovat v důsledku nedostatku materiálu k ohlodávání nebo materiálu na stavbu hnízda. Když se vám něco takového stane, přemýšlejte jestli vašemu křečkovi něco nechybí a přemýšlejte nad tím čím by jste mu mohli zkrátit dlouhou chvíli (třeba novou hračkou nebo novými větvičkami atd.)

Křečkování

13. července 2007 v 14:30 | Hryzalka |  Činnosti typické pro křečka
Křečkování znamená chovat se jako křeček, takže vytvářet si zásoby.
Křeček je neustále pudově nucen, dělat si zásoby jídla na horší časy. V přírodě je křeček schopný zásobit se dokonce na šest až devět měsíců a množství nashromážděné potravy ve slepé chodbičce jeho doupěte může dosáhnout až hmotnosti několika kilogramů. Tenhle vrozený pud ho ovládá, i když je chován v kleci. Jídlo, které mu dáte si nacpe do svých lícních toreb, odnese si ho do domečku a tam ho roztřídí a srovná.
Tuhle činnost, pro něj typickou, dělá až do té doby dokud všechno neuskladní. Někdy se může stát, že to dojde tak daleko, že křeček svůj domeček opustí, jen proto, aby uvolnil místo pro další zásoby a on sám potom spí mimo domeček.
Proto by domeček neměl být moc malý, jinak musíte nasmíte dávat křečkovi hodně jídla, které by mohl uskladnit. Hlavně v případě šťavnaté a tady snadno kazící se potravy je třeba držet se zpátky.

Jak se starat o starého křečka.

12. července 2007 v 16:43 | Irena |  Stáří
Když má křeček asi dva roky až dva a půl roků, tak se u něj začínají projevovat známky stáří. U křečíků i dřív. O tom jak vypadá starý křeček si můžete přečíst TADY. Měli by jste ho nechat v jeho normálním prostředí, neměnit vybavení klece a moc ho z ní nevyndávat. Když bude mít starý křeček nějaké zdravotní problémy, musí ho vyšetřit veterinář. Většinou se dá ještě křečkovi pomoci. Pokud nelze pomoci a křeček trpí, měli byste ho nechat uspat.
Na obrázku je křeček mojí sestry(Už umřel. Byl už starý.) a dva její pískomilové.

Křeček zlatý v přírodě.

11. července 2007 v 17:11 | Hryzalka |  Původ křečků
Křečci zlatí mají ohledně životního stylu s člověkem jen málo společného. Nejvíce jsou aktivní během pozdních odpoledních hodin a hlavně v noci, což je pravý opak denního režimu člověka. Jakmile se setmí , jdou křečci hledat potravu a celou noc při tom proběhají, protože v pouštních a stepních oblastech je potravy velice málo. Nejdřív ohýbají stébla různých trav a natahují se k výživným klasům. Až na pár maličkostí, které ihned snědí, si většinu potravy, kterou našli nacpou do lícních toreb a odnesou si ji do svého doupěte. Tam potravu roztřídí, uskladní a schovají na chladnější časy.
Křečkovo doupě bývá většinou 1-2 metry pod zemí a vede k němu úzká chodbička, která mívá někdy až kolmý sklon.
Když venku teplota klesne pod 15°C, křečkova aktivita začne výrazně slábnout. Už při prvních mrazech křeček svou noru zacpe a upadne do zimního spánku. To trvá až do té doby, než se věnku zase oteplí. Jeho tělesná teplota je při tom jen o něco málo vyšší než teplota okolí, dýchání a srdeční činnost se sníží na minimum. Při frekvence dýchání 1 nádech místo 100 nádechů za minutu, vypadá křeček, jako by byl mrtvý. Jednou týdně se ale krátce vzbudí, aby se nažral.